منیزیم، چهارمین ماده‌معدنی ضروری است که هرکس باید با داشتن رژیم‌غذایی متنوع، متعادل و متناسب، آن را تامین کند. برای آن‌که اهمیت منیزیم برایتان روشن شود، بهتر است بدانید50درصد از این ماده‌مغذی در استخوان‌ها، يك درصدش در خون و بقيه در بافت‌ها وجود دارد. این ماده‌معدنی در بیش از 300 فعالیت بیوشیمیایی بدن شرکت و در عملکرد مناسب عضلات و سلول‌های عصبی دخالت دارد. نياز بدن در دوران نوجوانی (خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی) به این ماده‌معدنی بيشتر است و در صورت دریافت‌نكردن آن، علائمي كه نشان‌دهنده کمبودش است، بروز خواهد کرد.

این ماده‌مغذی در متابولیسم انرژی و سوخت‌و‌ساز گلوکز، چربی‌ها و پروتئین‌ها، انقباض عضلات در سلول‌های ماهیچه‌ای و قلب، گشادشدن شریان‌های قلبی، انتقال عصبی و ساختمان استخوان‌ها و دندان‌ها نقش دارد. بنابراین با تامین نشدن نیاز روزانه به این ماده‌معدنی، می‌توان انتظار داشت عملكرد هر یک از اين ارگان‌ها دچار اختلال شود، مثل گرفتگی عضلات، بی‌نظمی در ضربان قلب و افزایش سطح کلسترول‌خون. بررسی‌ها نشان داده‌اند با دریافت روزانه منیزیم كافي، خطر بروز بیماری‌های قلبی، فشار خون، دیابت و البته پوکی‌استخوان كاهش مي‌يابد، بنابراین به کسانی که مستعد ابتلا به اين بیماری‌ها هستند، توصیه می‌شود منابع غذایی این ماده‌معدنی‌ را در رژیم‌غذایی روزانه‌شان بگنجانند. نتايج آخرین بررسی‌ها، نشان داده‌ مقدار موردنیاز هر گروه سنی به اين ماده‌معدني به اين ترتیب است:

کودکان يك تا 3 ساله، 80 میلی‌گرم

4 تا 8 ساله، 130 میلی‌گرم

9 تا 13 ساله، 240 میلی‌گرم

14 تا 18 ساله، 410 میلی‌گرم

19 تا 30 ساله، 310 تا 410 میلی‌گرم

30 سال به بالا، 320 تا 420 میلی‌گرم

توجه داشته باشید در بزرگسالان، مقدار کمتر ذكرشده نياز خانم‌ها و مقدار بیشتر نیاز آقایان را به منيزيم نشان می‌دهد. البته در دوران بارداری این نیاز در خانم‌ها به 360 میلی‌گرم و در دوران شیردهی به 320 میلی‌گرم مي‌رسد.

بهترین موادغذایی که سرشار از منیزیم هستند، عبارتند از: سبزی‌هايي با برگ‌سبز مانند اسفناج که در هر لیوان از آن 163 میلی‌گرم منیزیم وجود دارد. گوجه‌فرنگی نيز منیزیم فراوانی دارد. در میان مغزها، بادام، فندق و تخمه کدو حلوایی نزدیک به 156 میلی‌گرم منيزيم دارد. انواع لوبیاها هم از منابع منیزیم است بخصوص لوبیای چشم بلبلی و سفید. در گروه میوه‌ها، موز و انجیر خشک، منیزیم بيشتري دارد و در گوشت‌ها ماهی تن مملو از منیزیم است. غلات سبوس‌دار نیز از منابع عالی این ماده‌معدنی محسوب مي‌شود و بايد برای تامین منیزیم روزانه از این گروه غذایی استفاده شود.

 تاريخ : جمعه 12 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد