اندازه‌گیری پرتوهای خطرناک برای بدن با برنامه جدید تلفن همراه
7-1031.jpg

پدیده‌های زیادی بطور روزانه، مقادیری از تابش‌های خطرناک را به بدن انسان وارد می‌کنند؛ اگر در مورد میزان دقیق این تابش‌ها نگران هستید، یک شرکت آمریکایی به معرفی برنامه‌ای برای اندازه‌گیری آنها پرداخته است.

 

 برنامه GammaPix که توسط شرکت Image Insight در کانکتیکات ساخته شده، از دوربین تلفن هوشمند برای اسکن یک منطقه برای پرتو گامای محلی استفاده می‌کند.

 

این برنامه با پشتیبانی سازمان پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا(دارپا) ساخته شده و با موفقیت در طول تمرینات نظامی اخیر آزمایش شده است.

 

برنامه GammaPix از فناوری اسکنی استفاده کرده که تصاویر و فیلمهای ثبت شده توسط دوربین گوشی هوشمند را بررسی می‌کند.

 

این دوربین به دنبال نشانگرهای خاص باقی مانده از پرتوهای گاما گشته که عملکردی مشابه شمارشگر گیگر و یا سایر اسکنرهای پرتو دارد.

 

این برنامه سرعت برخورد پرتوها را با حسگر دوربین برای تعیین سطوح تابش اندازه‌گیری کرده و به کاربران در صورت قرار داشتن آنها در معرض پرتوهای مضر هشدار خواهد داد.

 

این فناوری و برنامه همچنین می‌توانند بر روی تصاویر بدست آمده از دوربین های مدار بسته و وب‌کم بکار گرفته شوند.

 

به گفته سازندگان، این فناوری از حساسیت کافی برای شناسایی سطوح زیاد و خطرناک تابش طی چند ثانیه برخوردار بوده تا فرد را به سرعت از معرض آنها دور کند.

 

همچنین این برنامه می‌تواند سوابق تابش را از دقیقه تا ساعت برای تشخیص منابع رادیواکتیویته ضعیفتر یا رادیواکتیویته طبیعی پس زمینه جمع‌آوری و ذخیره کند.

 

برنامه GammaPix همچنین می‌تواند برای شناسایی تابشهای رادیواکتیو در زندگی روزمره مانند قرار گرفتن در معرض هواپیما، بیماران پزشکی یا محصولات آلوده مورد استفاده قرار بگیرد.

 

در آزمایشات نظامی و دولتی از این برنامه برای شناسایی خطرات حملات تروریستی شبیه‌سازی شده، بمبهای کثیف یا مواد رادیواکتیو پنهان استفاده شده است.

 

به گفته سازندگان، کاربران می‌توانند پس از پنج دقیقه یک خوانش کامل تابش را از محل اسکن شده بدست بیاورند اگرچه سطوح خطرناک به محض شناسایی گزارش خواهند شد.

 

سازندگان سه سال پیش یک قرارداد 679 هزار دلاری با سازمان دارپا برای ساخت این برنامه بسته بودند.

 

این برنامه اکنون برای گوشیها و تبلتهای دارای سیستم‌عامل آندروید و iOS در دسترس بوده و هزینه آن 3.21 پوند است.

 

سازندگان اکنون در حال کار بر روی یک ویژگی دیگر برای GammaPix هستند که به کاربران اجازه آپلود کردن داده‌ها و مقایسه خوانشها با دیگران را در یک منطقه خاص برای کمک به تعیین ایمن یا غیر ایمن بودن مناطق می‌دهد.

تاريخ : دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |