فیلتر گوگل برای «آنچه نباید دید!»

 

شرکت گوگل، از به‌ کارگیری فناوری جدیدی خبر داد که به واسطه آن، جستجوی سایت‌ های پورنوگرافی کودکان دشوار می‌شود. کارشناسان یوتیوب نیز در حال حاضر مشغول کار روی نرم‌ افزار مشابهی برای جلوگیری از انتشار ویدئوهای غیر قانونی هستند.

 

 اریک اشمیت، مدیر اجرایی شرکت گوگل، می‌ گوید: بیش از 100 هزار واژه جستجوی مرتبط با این سایت‌ ها بسته شده است.
 
وی در گزارشی که در ستون آزاد روزنامه انگلیسی «دیلی میل» چاپ شده، نوشته است: در تلاش برای محدود کردن دسترسی به سایت‌ های پورنوگرافی کودکان، بیش از 100 هزار واژه مورد جستجو بسته شده‌ است.

این برنامه ابتدا برای کشورهای انگلیسی‌ زبان پیاده می‌ شود و پس از آن، ظرف شش ماه در بقیه کشورها و برای 158 زبان دنیا نیز به کار گرفته خواهد شد.
 
بر پایه گزارش اریک اشمیت، شرکت گوگل و مایکروسافت تلاش دارند تا از به اشتراک گذاشتن تصاویر غیر قانونی جلوگیری کنند. هر عکسی که در زمره عکس‌های غیر قانونی قرار گیرد از اثر انگشت دیجیتالی برخوردار می‌شود که باعث می‌شود برای همیشه فیلتر شود.
 
اشمیت می‌گوید: نرم‌افزار جدید تمامی جست‌وجوهای گوگلی برای سایت‌های حاوی محتوای پورنوگرافی کودکان و سایت‌های لینک‌شده به این سایت‌ها را مسدود می‌کند.
 
این فناوری متعلق به شرکت مایکروسافت است و کارشناسان یوتیوب نیز در حال حاضر مشغول کار روی نرم‌افزار مشابهی برای جلوگیری از انتشار ویدئوهای غیر قانونی هستند.
 
اشمیت می‌ نویسد که 200 تن از کارکنان شرکت گوگل در طول سه ماه اخیر بر روی این پروژه کار کردند.
 
این خبر، اندکی پیش از دیدار دیوید کامرون، نخست‌ وزیر انگلیس، با نمایندگان شرکت‌ های گوگل، مایکروسافت و دیگر شرکت‌ های اینترنتی منتشر شده که محور این دیدار تأمین امنیت اینترنت است.
 
کامرون نیز با توجه بحرانی شدن وضع فعالیت سایت های غیر اخلاقی در اروپا به ویژه انگلیس، در ماه ژوئیه از شرکت‌هایی که موتورهای جستجوگر اینترنتی ارائه‌ می‌دهند، خواست دسترسی به سایت‌های پورنوگرافی کودکان را ببندند.

تاريخ : سه شنبه 28 آبان 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |